Realizari

    • Prima asociaţie de părinţi activă în comunitatea brăileană, implicată în dezvoltarea de servicii şi politici incluzive din 1997.
  • Primul centru de pedagogie curativă şi educaţie specială a copiilor cu deficienţe mintale severe înfiinţat în Brăila 1998-2001
  • Primul centru de abilitare pentru trai independent a 23 de tineri cu dizabilităţi mintale severe şi medii înfiinţat în Brăila 2001.
  • Infiinţarea de noi servicii pentru copii şi adulţi cu dizabilităţi intelectuale: cabinet de kinetoterapie şi masaj, miniatelier de lumânări, prima clasă specială de copii autişti
  • Primul curs de voluntariat şi prima echipă de voluntari instruită şi angajată civic
  • Prima tabără de voluntariat.
  • 30 de proiecte şi peste 45 de colaboratori APL-uri şi ONG-uri.
  • Suport acordat de voluntari PEACE CORPS – Mike Visel, Mercedes RioFrio, Joan Miller
  • Primele evenimente de strângere de fonduri
  • Diplomă de Excelenţă acordată de Primăria Brăila pentru contribuţii aduse la dezvoltarea comunităţii brăilene
  • Menţiune în cadrul Galei premiilor societăţii civile 2008
  • Diplomă la Gala Premiile Culturale Brăilene pentru anul 2014, ediția a IV-a pentru proiectul anului 2014 „PARTICIP, DECI EXIST!”

Concursuri

    • Locul III la Jocurile Special Olympics din Idaho, Statele Unite ale Americii – Georgiana (4-15 februarie 2009)
  • Locul III şi locul IV la Jocurile Special Olympics din Slovenia – Georgiana (2008)
  • Locul I Jocurile Naţionale Special Olympics – Ionuţ (3-6 iunie 2009, Buzău)
  • Locul II Jocurile Naţionale Special Olympics – Adrian (3-6 iunie 2009, Buzău)
  • Locul I Jocurile Naţionale Special Olympics – Eleonora şi Gina (3-6 iunie 2009, Buzău)
  • Locul III la Jocurile Prieteniei, Special Olympics România – Georgiana (Arad 12-13 mai 2006)
  • Medalia “Meritul Sportiv” în clasa a III-a oferită de preşedintele României Traian Băsescu – Georgiana (16 martie 2009)
  • Locul II Special Olympics România – Georgiana (Părâng, februarie 2008)
  • Participare la Jocurile Naţionale Special Olympics – Laura, Eleonora şi Vali (mai 2008 Constanţa)
  • Participare la Jocurile Naţionale Special Olympics – Georgiana şi Vali (mai 2007 Arad)
  • Locul I faza regională la Concursul de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Adrian, Georgiana, Ionuţ, Dana, Eleonora, Ema (Galaţi, aprilie 2009)
  • Locul I faza judeţeană la Concursul de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Adrian, Georgiana, Ionuţ, Dana, Eleonora, Ema (Brăila, martie 2009)
  • Locul II premiul juriului, faza naţională la Concursul de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Adrian, Georgiana, Ionuţ, Dana, Eleonora, Ema (Arad, mai 2009)
  • Participare specială la invitaţia juriului în gala fazei naţionale a Concursului de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Adrian, Georgiana, Ionuţ, Dana, Eleonora, Ema (Arad, mai 2009)
  • Locul I la faza regională a Concursului de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Alexandru, Valentin, Gina, Paula, Georgiana (Focşani, aprilie 2010)
  • Premiul special al juriului la faza naţională a Concursului de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa CATMOND – Alexandru, Valentin, Gina, Paula, Georgiana (Constanţa, mai 2010)
  • Locul I la Jocurile Naţionale Special Olympics – Gina (iunie 2010, Satu Mare)
  • Locul IV la Jocurile Naţionale Special Olympics – Alex (iunie 2010, Satu Mare)
  • Locul I si III la Jocurile Naţionale Special Olympics – Valentin și Ionuţ (mai 2010, Buzău)
  • Premiul I în cadrul concursului „Tânărul voluntar al anului” – voluntarului Organizației Trebuie – Ionuţ Eugen Stoian (decembrie 2010)
  • 3 medalii de aur, 3 de bronz și de 2 ori locuri IV – Jocurile Naţionale Special Olympics România – Pitrop Cristi, Scarlat Eleonora, Creţu Constantin Alexandru şi Petrov Paula (4-7 iunie 2011, Bucureşti)
  • Medalii de argint şi bronz Jocurile Regionale Special Olympics – Moraru Ionel şi Pitrop Cristi (9–11 noiembrie 2011, Bacău)
  • Locul I la concursul „Tănârul voluntar al anului” – Dana Cristina Ilie (decembrie 2011)
  • Locul I faza judeţeană la Concursul de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa: Georgiana, Eleonora, Ema, Valentina, Laura (Brăila, aprilie 2012)
  • Locul III faza regională la Concursul de Dans “Împreună pentru Viitor“ din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară – echipa: Georgiana, Eleonora, Gina, Valentina, Laura (Focşani, mai 2012)
  • Locul I Jocurile Naţionale Special Olympics – Diana şi Tatiana (1-4 iunie 2012, Iaşi)
  • Locul II Jocurile Naţionale Special Olympics – Virginia şi Georgiana (1-4 iunie 2012, Iaşi)
  • Locul I Jocurile Naţionale Special Olympics – Diana, Tatiana, Virginia şi Georgiana (1-4 iunie 2012, Iaşi)
  • Premiul special al juriului în cadrul concursului „Tânărul voluntar al anului 2012” (decembrie 2012)
  • Premiul pentru „Sensibilizare și implicare civică prin voluntariat” în cadrul Galei Voluntariatului Brăilean (decembrie 2013)
  • Locul I Jocurile Naţionale Special Olympics – Cătălin (6-9 iunie 2014, Craiova)
  • Locul II Jocurile Naţionale Special Olympics – Mădălina (6-9 iunie 2014, Craiova)
  • Locul III Jocurile Naţionale Special Olympics – Valentina (6-9 iunie 2014, Craiova)
  •  4 medalii de aur si 2 de bronz – Alexandru, Ionut si Razvan (29 mai-1 iunie 2015, Targu Mures)